Laser wysokoenergetyczny to pierwszy wybór w przypadku terapii bólu wynikającego z pourazowych dolegliwości tkanek miękkich, interwencji chirurgicznych oraz stanów zapalnych. Terapia laserem wysokoenergetycznym wykorzystuje skoncentrowane światło podczerwone do leczenia schorzeń zarówno ostrych jak i przewlekłych, a technologia lasera o wyższych parametrach zabiegowych – mocy 20W oraz długości fali 1064nm, daje możliwość skuteczniejszej terapii. Długość fali lasera, która wpływa na głębokość wnikania, pozwala na penetrację energii do tkanek położonych powierzchownie, jak i tych głęboko leżących (takich jak mięśnie, ścięgna, więzadła i stawy), natomiast wysoka moc lasera dostarcza większą ilość energii do tkanek, przekładając się na skrócony czas zabiegu i przyspieszoną regenerację. Dodatkowo zabieg laserem wysokoenergetycznym wywołuje efekt termiczny w postaci przegrzania tkanki, co pozwala na bardziej intensywne działanie terapeutyczne. W efekcie zabiegu, pacjenci mogą doświadczyć szybszej ulgi w bólu, redukcji stanów zapalnych, przyspieszenia procesów gojenia mięśni i stawów, czyli szybszego powrotu do pełnej sprawności.
Laser wysokoenergetyczny stosuje się w celu w celu:
- Redukcji bólu poprzez stymulację zakończeń nerwowych
- Rozluźnienia mięśni
- Zahamowania procesu zapalnego
- Przyspieszenia procesów gojenia
- Poprawia mikrokrążenie
- poprawy wyglądu skóry
Jak wygląda zabieg?
Pacjent zostaje ułożony w wygodnej pozycji, tak aby terapeuta miał swobodny dostęp do obszaru, który będzie podany terapii. Terapeuta ustawia odpowiednie parametry lasera dobrane do danego schorzenia. Następnie głowica lasera jest przykładana do skóry w obszarze leczenia i następuje aplikacja wiązki światła.
Zabieg jest komfortowy, a pacjent może odczuwać ciepło lub delikatne mrowienie w obszarze leczenia. Laser działa na poziomie komórkowym, poprawiając krążenie krwi, stymulując regenerację tkanek i łagodząc ból.
Najczęstszymi wskazaniami do terapii laserowej są:
- blizny
- ból kręgosłupa
- ból kości stępu, kręgosłupa, odcinka szyjnego
- łokieć tenisisty/ golfisty, kolano skoczka
- niedowład nerwu twarzowego
- ostroga piętowa
- regeneracja nerwu
- relaksacja mięśni
- skręcenie stawu kolanowego/ skokowego
- szumy uszne
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- zapalenie kaletki
- zapalenie rozcięgna podeszwowego
- zespół bolesnego barku / ciasnoty podbarkowej
- zespól cieni nadgarstka
- zwyrodnienie stawów ręki/ stawu biodrowego / kolanowego
- egzema, trądzik, opryszczka wargowa,
- otwarte rany, oparzenia, stłuczenia
Zalecenia terapii:
- Liczba terapii: do 10-ciu w jednej serii
- Częstotliwość: codziennie / co drugi dzień