Ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe to technologia wykorzystywana w i rehabilitacji, która opiera się na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Zabieg polega na aplikacji ultradźwięków na skórę za pomocą specjalnej głowicy, która emituje fale dźwiękowe przenikające przez tkanki, wywołując w nich mikromasaż oraz efekty termiczne.
Ta metoda jest szczególnie skuteczna w leczeniu stanów zapalnych ścięgien, mięśni, stawów, a także w rehabilitacji po urazach sportowych. Ultradźwięki mogą być również stosowane w połączeniu z innymi technikami fizjoterapeutycznymi, aby poprawić efekty leczenia i skrócić czas rekonwalescencji.
Terapia ultradźwiękami jest nieinwazyjna i dobrze tolerowana przez pacjentów, przyczyniając się do poprawy ich stanu zdrowia i jakości życia.
Do efektów z zastosowaniem ultradźwięków należy:
- efekt termiczny poprawiający metabolizm komórkowy
- stymulacja procesów naprawczych
- łagodzenie bólu
- poprawa gojenia tkanek
- zmniejszenie napięcia mięśniowego
- przyspieszenie gojenia urazów
- redukcja obrzęków
Jak wygląda zabieg?
Skóra w obszarze leczenia jest oczyszczana i zostanie nawilżona specjalnym żelem, aby poprawić przewodnictwo fal ultradźwiękowych. Fizjoterapeuta użyje głowicy w celu przeniesienia drgań przez aplikator do tkanek przy użyciu środka sprzęgającego – żelu. Głowica ultradźwiękowa jest delikatnie przesuwana po skórze w obszarze leczenia. Terapeuta wykonuje okrężne ruchy, aby równomiernie rozprowadzić fale dźwiękowe.
Wskazaniami do zabiegu ultradźwiękami są:
- zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej
- rwa kulszowa
- łokieć tenisisty / łokieć golfisty
- ostroga piętowa
- nerwoból nerwu trójdzielnego
- bóle fantomowe (po amputacjach)
- blizny
- przykurcz Dupuytrena
- bóle stawów kolanowych
- bóle stawów barkowych
- bóle biodra
Zalecenia terapii:
- Liczba terapii: do 10-ciu
- Częstotliwość: codziennie/ co drugi dzień