Dekompresja kręgosłupa – nieinwazyjna terapia bólu kręgosłupa.
Nieinwazyjną alternatywą leczenia chirurgicznego bólu kręgosłupa jest automatyczna dekompresja kręgosłupa, która precyzyjnie w sposób bezpieczny: odciąża segmenty ruchowe kręgosłupa, uwalnia struktury nerwowe kręgosłupa, redukuje dolegliwości bólowe.
- Stołu do dekompresji kręgosłupa, który posiadamy w ofercie placówki, nie znajdziesz w żadnej innej placówce fizjoterapeutycznej w Słupsku, ani w najbliższej odległości kilkudziesięciu kilometrów.
- W terapii dekompresji kręgosłupa, wykorzystywane są automatyczne siły ciągu, które są dobrane indywidualnie do wagi pacjenta, przez co zabieg jest całkowicie bezpieczny.
- Podczas wizyty dobieramy odpowiednią, komfortową pozycję ułożeniową dla pacjenta zgodnie z jego preferencjami i „problemowym” segmentem kręgosłupa, dzięki czemu terapia daje niezliczone możliwości leczenia dolegliwości bólowych, a zastosowanie terapii możliwe jest nawet u bardzo wrażliwych pacjentów.
- Zabieg polega na oddziaływaniu precyzyjnie ukierunkowanych sił powodujących trakcje poszczególnych kręgów w formie kontrolowanych cykli.
- Prowadzi to do poszerzenia przestrzeni międzykręgowych i wypełnienia ich płynem stawowym, tym samym rozpoczynając procesy regeneracyjne.
Do efektów terapeutycznych zabiegu należy:
- poprawa cyrkulacji krwi w obszarze kręgosłupa
- doprowadzenie substancji odżywczych i tlenu
- nawodnienie krążków międzykręgowych (dysków)
- redukcję tarcia w stawach międzykręgowych
- przywrócenie prawidłowej elastyczności stawu
- rozluźnienie tkanek miękkich
- wspomaganie płynności i bezbolesności ruchów
- poprawa rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych i ich większa regeneracja
- wspomaganie procesu przywrócenia prawidłowej postawy ciała
- pomoc w spowolnieniu procesu degeneracji krążków międzykręgowych
Czego spodziewać się podczas zabiegu / Jak wygląda zabieg?
Pacjent kładzie się na stół, a fizjoterapeuta dostosowuje ułożenie segmentów stołu uwzględniając pozycję, w której pacjent czuje się komfortowo oraz pozycjonuje dodatkowe elementy, które pozwalają na terapie celowaną w poszczególne kręgi kręgosłupa. Na ciało pacjenta zakładane są pasy stabilizujące, będące częścią systemu dekompresji. Fizjoterapeuta dobiera parametry zabiegowe stołu do dekompresji z uwzględnieniem dolegliwości i przed zabiegiem docelowym wykonuje test trakcji mający na celu ocenę tolerancji pacjenta na zabieg. Następuje zabieg właściwy. Stół mechanicznie oddala od siebie powierzchnie stawowe i delikatnie rozciąga kręgosłup w kontrolowany sposób, celując w uszkodzone segmenty ruchowe kręgosłupa, co powoduje stopniowe zmniejszenie nacisku na krążki międzykręgowe i korzenie nerwowe, w konsekwencji zapewnia płynne i bezbolesne ruchy.
Wskazaniami do zabiegu dekompresji kręgosłupa odcinka lędźwiowego oraz szyjnego są:
- zmniejszona ruchomość stawów kręgosłupa oraz elastyczność tkanek
- przewlekły ból dolnego odcinka kręgosłupa oraz szyjnego
- zapalenie stawów międzykręgowych
- przepuklina kręgosłupa
- wypadnięty dysk
- kręgozmyk
- migrena
- napięcie mięśniowe
- spondyloza
- skoliozy
- uraz smagnięcia biczem
- rwa kulszowa
- zmiany zwyrodnieniowe
- zwężenie kanału kręgowego
Zalecenia terapii:
- Liczba terapii: 5-10
- Częstotliwość: 2-3/tyg. (w zależności od dolegliwości)