Zaawansowana technologia stołu do dekompresji stwarza szerokie możliwości zastosowania dekompresji w obrębie stawów kończyn górnych oraz dolnych, którym towarzyszą zmiany zwyrodnieniowe, stany pourazowe lub ból promieniujący do kończyn.
Jest to nowoczesny zabieg fizjoterapeutyczny stosowany w leczeniu dolegliwości związanych z przeciążeniem lub uszkodzeniem stawów. Zastosowanie dekompresji w ich obrębie stwarza szerokie możliwości użycia urządzenia w schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego – umożliwia przywrócenie prawidłowej ruchomości i redukcję bólu.
Celem trakcji w obrębie kończyn jest:
- rozluźnienie miękkich tkanek okołostawowych
- poprawa ruchomości stawu
- odbarczenie korzeni nerwowych i zakleszczonych tkanek
- odciążenie stawów
- zmniejszenie ucisku oraz poprawy krążenia krwi w obszarze zabiegowym
- redukcja dolegliwości bólowych
- zmniejszenie stanu zapalnego w obrębie stawu
Jak wygląda zabieg?
W zależności od rodzaju stawu, który wymaga dekompresji (np. kolano, bark, łokieć, nadgarstek, kostka czy biodro), pacjent jest odpowiednio ustawiany na stole, a siły trakcji są dobierane indywidualnie do wagi pacjenta. Stół zaczyna delikatnie rozciągać staw w formie automatycznych i kontrolowanych cykli z przyrostem siły co 100g w celu komfortowej terapii, zmniejszając ciśnienie wewnątrz stawu, nacisk na struktury wewnątrzstawowe, odciążając struktury kostne i stawowe oraz prowadząc do zwiększonego wydzielania płynu maziowego. W trakcie zabiegu pacjent jest stale monitorowany, upewniając się, że zabieg jest komfortowy. Po zakończonej trakcji pacjent jest gotowy do powrotu do swoich codziennych zajęć lub poddany dodatkowym zabiegom fizjoterapeutycznym w celu optymalizacji efektów terapeutycznych.
Wskazaniami do zabiegu dekompresji stawów obwodowych: ramiennego, łokciowego, nadgarstkowego, skokowego, kolanowego oraz biodrowego są:
- bark zmrożony
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- ból stawów
- skręcenie nadgarstka lub stawu skokowego
- zespół cieśni kanału stępu
- zespół cieśni nadgarstka
- koksalgia biodra
- mobilizacja stawu bądź napięcie mięśniowe
- tendinopatia
- zapalenie torebki stawowej
- przykurcze stawowe
- stany pourazowe nadgarstka
Zalecenia terapii:
- Liczba terapii: 6
- Częstotliwość: 2-3/tyg (w zależności od dolegliwości)